Ar įmanoma išvengti bendraturčių nesutarimų?

Jeigu žemės sklypą, statinius ar patalpas nuosavybės teisėmis valdo keli bendraturčiai, rekomenduojame nustatyti naudojimosi tvarką. Nekilnojamojo daikto savininkams susitarus, naudojimosi tvarka patvirtinama sutartimi, kurią galima registruoti viešajame registre.
Jei bendraturčiai dėl naudojimosi tvarkos nesusitaria, ji nustatoma teismo tvarka pagal vieno iš bendraturčių ieškinį. Tuomet yra taikomos bendrosios taisyklės. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra patvirtinęs keletą kriterijų, pagal kuriuos yra nustatoma naudojimosi tvarka:
1. adekvatumo dalims bendrosios nuosavybės teisėje kriterijus;
2. teisėtumo kriterijus;
3. socialinės taikos ir proporcingumo kriterijus;
4. naudojimosi daiktu racionalumo (patogumo) ir efektyvumo kriterijus;
5. faktinių nuosavybės teisinių santykių stabilumo kriterijus.
Rengiant nekilnojamojo turto naudojimosi tvarkos planus bei pasiūlymus, atsižvelgiama į išvardintus kriterijus ir siekiama bendraturčių interesų pusiausvyros. Nustatant naudojimosi tvarką atsižvelgiama ir į bendraturčio turimą dalį bendrosios nuosavybės teisėje, tačiau siūloma tvarka turi būti patogi visiems bendraturčiams ir užtikrinanti jiems galimybę naudojant daiktą pagal paskirtį, gaunant maksimalią naudą, išlaikant visų pusių interesų pusiausvyra.
Nustatoma naudojimosi tvarka konkrečiu atveju turi būti tokia, kad nekiltų arba kiltų kiek įmanoma mažiau prielaidų konfliktinėms situacijoms atsirasti.
Bendraturčiams nesusitarus dėl daikto naudojimosi tvarkos, teismas, nagrinėdamas ieškinį dėl naudojimosi tvarkos nustatymo, šalių pateiktus variantus vertina nurodytais aspektais ir parenka visoms šalims priimtiniausią sprendimą.